1. Rezerwuj wcześnie

Opłaca się rezerwować auto wcześniej, przynajmniej z 5-dniowym wyprzedzeniem. Na ogół cena jest wówczas korzystniejsza niż gdyby zamawiało się auto w dniu, w którym jest potrzebne. Czas rezerwacji wynajętego auta ma zasadnicze znaczenie, ponieważ ceny nakładane przez firmy wynajmujące auta podlegają wahaniom. Oznacza to, że ceny mogą zmieniać się z dnia na dzień. Ponadto im wcześniejsza rezerwacja, tym większy wybór aut, a co za tym idzie możliwość wyboru samochodów w bardziej przystępnych cenach.

2. Rezerwacja auta przez Internet

Firmy wynajmujące samochody często udzielają rabatów klientom, którzy rezerwują auta przez Internet z wyprzedzeniem. Na przykład firma Hertz udziela 5% rabatu wszystkim członkom dokonującym rezerwacji online.

Warto również porównać ceny wynajmu aut na kilku stronach internetowych.

3. Zamów bezpłatną kartę członkowską od znanych firm wynajmujących auta

Niektóre karty członkowskie uprawniają do dobrych rabatów na wynajem auta. Największe tego typu rabaty przyznaje Sixt, a jeśli wynajmuje się od nich auta często (tj. częściej niż 3 razy do roku), jako członek można uzyskać do 25% rabatu. Korzystnych rabatów dla członków udzielają także Avis, Hertz i Europcar.

Ponadto karta członkowska daje inne korzyści i uprawnienia, w tym natychmiastową obsługę podczas odbioru wynajętego samochodu. Firma wypożyczająca auta będzie posiadała w swojej bazie wszystkie dane wypożyczającego, więc nie będzie potrzeby wypełniania formularzy na miejscu. Możesz również uzyskać wyższy poziom obsługi. Wypożyczalnie samochodów często posiadają osobny punkt obsługi dla swoich klientów.

4. Powiedz „tak” i otrzymuj newslettery od firm wynajmujących auta

Jeżeli zaakceptujesz newslettery wysyłane drogą elektroniczną przez firmy wynajmujące auta, będziesz otrzymywać aktualne informacje o najnowszych ofertach.

5. Bądź elastyczny jeśli chodzi o miejsce i czas odbioru auta oraz jego rodzaj

Jeśli wybierasz się na przykład do Mediolanu, warto sprawdzić cenę aut wynajmowanych w centrum Mediolanu, a nie na lotnisku. Ceny mogą się bardzo różnić, a stawki na lotniskach są często najwyższe. Wynika to z opłat lotniskowych uwzględnianych w cenie wynajmu auta.
Obniżając swoje wymagania dotyczące rodzaju i modelu wypożyczanego auta można również sporo zaoszczędzić.

Ponadto często koszt wynajmu samochodu jest niższy, gdy odbierzemy go w czwartek, nawet jeśli potrzebujemy auta dopiero od piątku. W piątki wypożyczalnie aut często stosują stawki weekendowe, które są wyższe.

6. Unikaj dodatkowych opcji i opłat

Jeśli często wynajmujesz auta, warto wziąć ze sobą własny GPS zamiast wypożyczać go od firmy. GPS jest dodatkiem do auta, który wiąże się z dodatkowym kosztem. Jedną opcją może być skorzystanie z aplikacji GPS na smartfonie.

Jeśli chodzi o dodatkowe ubezpieczenie auta, w zupełności wystarczy karta kredytowa i własne ubezpieczenie samochodu. Naprawdę nie trzeba wykupywać kolejnego kosztownego ubezpieczenia. Pamiętaj także, aby sprawdzić, czy wynajem auta obejmuje nieograniczony przebieg – zwłaszcza gdy planujesz jazdę na długich dystansach. Jeśli przekroczysz dozwoloną ilość kilometrów, możesz ponieść dodatkowe koszty.

7. Zwróć auto w miejscu jego wypożyczenia

Jeśli zwracasz samochód w innym miejscu – lub w innym mieście – niż to, w którym je wypożyczyłeś, możesz zostać obciążony dodatkowymi kosztami przez wynajmującego (wynajem jednokierunkowy). Opłaty z tego tytułu są zazwyczaj wysokie i wynoszą około 3000 – 5000 NOK.

8. Oddaj auto na czas

Jeśli oddasz auto z opóźnieniem, firma nałoży na Ciebie karę pieniężną. Najrozsądniej będzie zadzwonić do wypożyczalni i poinformować ją o braku możliwości dotrzymania terminu zwrotu tak wcześnie jak to możliwe. Tym sposobem kara będzie zawsze nieco mniejsza niż gdyby firma nie otrzymała informacji z wyprzedzeniem.

9. Unikaj mandatów za parkowanie i szybką jazdę

Firmy wynajmujące auta często nakładają stosunkowo wysokie kary dodatkowe do kar za parkowanie lub szybką jazdę, więc zwróć na to szczególną uwagę podczas wynajmowania auta.

Wiele wynajętych aut nie posiada czipu umożliwiającego wjazd na płatne autostrady. Dlatego ważne jest, aby wjeżdżając na płatne autostrady, wybierać bramki manualne i płacić za każdy wjazd.

10. Zamów kartę kredytową, która zapewnia zniżki na wynajem aut

Istnieje na rynku kilka kart kredytowych, które oferują zniżki na wynajem samochodów. Poszukaj w Internecie kart, które oferują rabaty.

11. Wynajem na tydzień

Na ogół taniej jest wynająć samochód na tydzień niż na 5 dni (czasami także cztery dni). Dlatego zaleca się sprawdzenie ceny za wynajem na okres tygodnia, jeśli nie wiemy, przez ile dni będziemy potrzebować auta. Generalnie rzecz biorąc, dzienna stawka maleje wraz z wydłużeniem okresu wynajmu auta.