Jeżeli wypożyczasz auto w swoim kraju lub za granicą, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami/poradami, aby uniknąć najczęstszych pułapek:

Dokładnie przeczytaj standardową umowę wynajmu

Wnikliwe przeczytanie standardowej umowy wynajmu auta jest bardzo ważne. Upewnij się, że rozumiesz treść umowy najmu. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek w późniejszym okresie.

Szukając najlepszej oferty w Internecie, pamiętaj, że podawane ceny często obejmują tylko pakiet podstawowy. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, co obejmuje cena wynajmu auta. Należy pamiętać, aby sprawdzić na przykład postanowienia dotyczące paliwa i mieć świadomość, że jeśli będziemy podróżować autem do innego kraju, należy z wyprzedzeniem poinformować o tym firmę.

Według Consumer Europe większość skarg i sporów z firmami wynajmującymi auta pochodzi z Włoch, Niemiec i Hiszpanii. Jeżeli wybierasz się na wakacje do jednego z tych krajów i będziesz tam korzystać z wynajętego auta, warto dokładnie zapoznać się z umową najmu. Skargi zazwyczaj dotyczą żądań firm kierowanych po zakończeniu okresu najmu i dotyczą przede wszystkim rzekomych szkód samochodów.

Dobrze się zastanów zanim zaakceptujesz dodatkowe ubezpieczenie

Cena wynajmowanego auta zazwyczaj obejmuje ubezpieczenie OC, ubezpieczenie od wszelkiego ryzyka i ubezpieczenie od kradzieży. Udział własny na wypadek szkody na wynajętym aucie może być bardzo wysoki. Kwota różni się w zależności od kraju, ale zazwyczaj wynosi od 300 USD do 1500 USD. Różne firmy wypożyczające auta w tym samym kraju ustalają różne wysokości udziału własnego.

W chwili wynajmowania samochodu firma oferuje najemcy dodatkowe ubezpieczenie, które obniża lub obejmuje kwotę udziału własnego na wypadek uszkodzenia auta. Dobrze się zastanów zanim przystaniesz na te warunki, ponieważ cena dodatkowego ubezpieczenia często jest bardzo wysoka.

Uodpornij się na triki sprzedażowe, gdy odbierasz wynajęte auto. Część wynagrodzenia agenta stanowią prowizje od sprzedaży, więc jego celem jest sprzedanie klientowi jak największej ilości produktów. Oprócz pytań o ubezpieczenie zakładające wypłatę odszkodowania tylko przy przekroczeniu określonej sumy strat możesz spodziewać się także ofert dotyczących ubezpieczenia bagażu lub ubezpieczenia osobowego od wypadków. Sprawdź zakres ubezpieczenia swojego prywatnego samochodu.

Jeżeli odrzucisz tego typu dodatkowe ubezpieczenie, zostaniesz poproszony o wpłacenie kaucji. W tym celu zazwyczaj używa się karty kredytowej. Jest to również praktyczne rozwiązanie dla Ciebie jako dla turysty, ponieważ kwota kaucji nie zostanie „zamrożona” na normalnej karcie debetowej w okresie wynajmu.

Kaucja pokryje wydatki firmy wynajmującej w razie uszkodzenia auta. Inne koszty, które możesz ponieść po upływie okresu wynajmu to na przykład opłata naliczana, jeśli zapomnisz napełnić bak paliwem przed zwrotem auta.

Sprawdź stan swojej karty kredytowej kilka dni po oddaniu wypożyczonego samochodu. Wówczas szybko przekonasz się, czy firma wynajmująca potrąciła jakąkolwiek kwotę z Twojej kaucji.

Dobrze się zastanów zanim zgodzisz się na dodatkowe opcje związane z wynajmem auta.

Krzesełka dla dzieci, GPS, bagażnik na narty i przenośne odtwarzacze DVD to przykłady dodatkowych produktów, które można wypożyczyć od firmy wynajmującej auto. Podstawowa cena ich nie uwzględnia, a koszt ich wypożyczenia jest wysoki.

Cena w innych krajach może być jeszcze wyższa. Dlatego znacznie bardziej opłaca się zabrać ze sobą własny sprzęt niż go wynajmować.

Jeśli udajecie się w podróż większą grupą, starannie wybierzcie kierowcę

Jeśli auto wynajmuje grupa dorosłych, kierowcą powinna być osoba w wieku 25 lat lub starsza. Jeżeli kierowca nie ukończył wieku 25 lat, firma wynajmująca naliczy dodatkowe opłaty z tytułu „młodego wieku kierowcy”.

Firma wynajmująca naliczy także dodatkową opłatę za każdą osobę, która będzie prowadziła samochód.

Zanim opuścisz miejsce odbioru samochodu sprawdź jego stan

Zanim odjedziesz z miejsca odbioru samochodu dokładnie sprawdź stan auta, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Warto zrobić to wspólnie z przedstawicielem firmy wynajmującej, aby uniknąć późniejszych sporów. Zaleca się także zrobienie zdjęć lub nagranie filmu przedstawiającego stan auta w celu uniknięcia sporów dotyczących szkód po zakończeniu okresu wynajmu.

Jeżeli odkryjesz uszkodzenie auta przed odjechaniem, poinformuj o tym fakcie firmę wynajmującą. W ten sposób unikniesz oskarżeń w razie oddania samochodu z zadrapaniami lakieru, uszkodzonymi oponami, wgnieceniami itp.

Sprawdź wytyczne firm wynajmujących dotyczące kaucji

Zazwyczaj firma zyskuje zabezpieczenie w postaci Twojej karty kredytowej – kaucja. Upewnij się, że górny limit został określony do kwoty stosowanej w tym celu.