Gdy odbierasz wynajęte auto

Jeżeli zarezerwowałeś auto przez Internet, otrzymasz wiadomość elektroniczną z potwierdzeniem rezerwacji. Wydrukuj tę wiadomość i zabierz ze sobą razem ze swoim paszportem, kartą kredytową i prawem jazdy.

Przeczytaj warunki

Zanim podpiszesz umowę w biurze wypożyczalni aut, dokładnie zapoznaj się z jej warunkami. Jeżeli coś jest niejasne, spytaj personel.

Upewnij się, że rozumiesz, co obejmuje zakres ubezpieczenia i za co musisz zapłacić w razie wypadku samochodowego.

Dokonaj przeglądu auta

Dokładnie sprawdź auto, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, wraz z przedstawicielem firmy wynajmującej zanim odjedziesz. Obejdź cały samochód i poszukaj śladów uszkodzenia, zadrapań lakieru, uszkodzeń wnętrza itp. JEŻELI odkryjesz jakiekolwiek uszkodzenia w wynajmowanym samochodzie, należy odnotować je w raporcie o stanie auta. Ma to na celu uniknięcie odpowiedzialności z tytułu szkód w momencie zwrotu samochodu, co może być bardzo kosztowne.

Należy także sprawdzić, czy opony nie noszą śladów uszkodzeń lub nadmiernego zużycia, i pamiętać, że wszelkie dodatkowo wynajęte przedmioty muszą być w dobrym stanie przed odjazdem. W razie braku przedstawicieli firmy wynajmującej, którzy mogliby sprawdzić wraz z Tobą stan auta, należy wykonać telefonem zdjęcia wszystkich stron samochodu oraz jego wnętrza. W razie wykrycia jakichkolwiek uszkodzeń należy je odnotować i poprosić dowolnego pracownika o podpisanie dokumentu.

Sprawdź warunki dotyczące paliwa

Dowiedz się, jakiego rodzaju paliwo jest używane dla danego samochodu oraz czy przed oddaniem auta wymagane jest napełnienie baku. Umowa powinna również przewidywać przebieg samochodu, zarówno w momencie jego odbioru jak i zwrotu.

Zapoznaj się z oprzyrządowaniem samochodu

Zapoznaj się z oprzyrządowaniem wynajętego samochodu, np. wycieraczkami, kierunkowskazami itp. Zanim odjedziesz zrób jazdę próbną na parkingu.

Zapoznaj się z lokalnymi przepisami drogowymi

Jeżeli wybierasz się na wakacje zagraniczne wynajętym autem, zanim siądziesz za kierownicę zalecamy zapoznanie się z przepisami ruchu drogowego.web counter